Красота, Пътешествия

Mademoiselle Private

След прераждащата грижа на CHANEL в хотел Риц, нашето пътешествие продължава. Следващата дестинация е съвсем близо. Минаваме през площад Вандом и се движим в посока към Конкорд, за да стигнем до търговската улица Сент Оноре. Завиваме надясно, покрай хотел Вандом и вече усещаме ароматите от хотел Костес. Подминаваме бутиците на Марк Джейкъбс, Емпорио Армани, Александър Маккуин, Джими Чу и завиваме отново надясно, покрай Том Форд, а след 50 метра разбираме, че сме се озовали на улица Камбон №31. От номер 28 до 31, се разпростира бяла, пет етажна сграда, с мотиви от ковано желязо по прозорците на фасадата, и бели сенници с центрирано черно лого CHANEL. Точно срещу мъжката гимназия, в първи арондисмон, в бяла арка, се открояват черните цифри 31. Върху двете, фасадни страни на входа, ще видите черни табели с бяло лого, а изискани портиери, в черни костюми се усмихват приветливо и ви казват с поглед „Добре дошли“, докато с изработен жест, отварят стъклената врата. От там ни посреща уханието на №5 и ни води към огледалното стълбище. Минаваме през етажа за обслужване на най-лоялните клиенти, потапяме се в изключителна тишина, която връща времето назад, и вече сме попаднали в салона, в който все още витае фурора, след модните ревюта, а гостите ръкопляскат, залата отново е препълнена.

31-rue-cambon-appartement-coco-chanel-fameux-escaliers-miroirs-1

Може би, именно на това стъпало е присядала Госпожица Шанел, но не да съзерцава моделите и хода на ревюто, а изражението по лицата на гостите- най-важната оценка и признание за нея. Стъпало, което и позволява да бъде инкогнито, но да наблюдава всички в отражението на огледалата. Следваме стълбището. Апартаментът на мадмоазел Шанел е на третия етаж. Най-неочаквано, автентичен, дълъг ключ се промушва в незабележима ключалка в едно от огледалата. Това е врата, която се отваря, за да разберем, че сме попаднали в апартамента на госпожицата.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Четири стаи пълни с богатство. Дали това е музей? Напротив! Интригуващо, неземно място, чиито създател може би го е напуснал, само преди пет минути, за да вземе проба или да изконтролира модното шоу, седнал на прочутото стълбище.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Доказателството? Оставила е очилата си, върху бюрото, в непосредствена близост до разтворено ветрило и таро картите от последния пасианс, хвърлен преди малко. Свежите бели цветя, на масата в салона, до прозореца, с уханието си говорят за живот. Тя вероятно ще се завърне, ще полегне на дивана, ще запали цигара и ще поиска чай: алено червения чаен комплект е в очакване, на ниската маса. Неуморна и нетърпелива, мадмоазел не може да изчака, а всички на Рю Камбон знаят, че нейните желания са заповеди.

Желанието, удоволствието и емоцията определят всеки, направен избор от Шанел, когато обзавежда домовете си. Като се започне с лакираните, дървени паравани Коромандел, в които тя открива “липсващото щастие”, от антиквариат в страната, от които, с обичайния си ненаситен маниер, придобива все повече и повече, докато нейна собственост стават 32 от тях.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Подобно на номад, тя ги носи със себе си от Фобур-Сент- Оноре до Риц, до Лозана, и след това до Рю Камбон. Тя дори ги приковава на стените, като гоблени на входа на луксозната си бърлога. Престъпление срещу антики, извършено с кралско пренебрежение на една жена, която обновява и триумфира във всяка област: мода, бижута и парфюми.

Декорация? Въпреки, че Шанел е красноречива за мода, елегантност и съблазън, тя никога не е разработвала теории по този въпрос. Не е имала никаква. Всеки е свободен да разкодира този интериор, който така й прилича. Декор, където бароковият, Шанелски дух за скъпоценни лакове, разкошни огледала и кристални полилеи съжителстват с по-строгите линии на естествени материали и тихи цветове.

Този еклектизъм, който разми границите на стилове, от векове и цивилизации, е предпоставката за смесицата, която днес, е толкова на мода. Човек може да се наслади на майсторството, с което Шанел успешно извършва тези невероятни, невъзможни за копиране комбинации, тъй като те са били вдъхновени от собствените й срещи, пътувания и страсти.

Антрето: лакове и огледала

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Вече сме в сърцето на света CHANEL. Очарователните китайски паравани, лакирани в червена охра или злато. Вълшебните огледала, които безкрайно разгръщат декора, пагоди, химера, конници и цветя, особено камелии, присъстват във всичките й колекции; и птици, най-вече –  феникс обещаващ късмет и безсмъртие. Шанел би могла да го приеме за любимото си животно, но е родена на 19 август под знака на лъва.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

А, истинска лъвица, Шанел бе неуморим, разярен работник, и нито един модел, не можел да бъде представен, без първо, тя да го инспектира, критикувайки го шев по шев. Тя сяда на ниския стол от износена кожа, който я поставя на нивото на очите с полите, за да направи своята щателна проверка, докато тероризира главните шивачки. Централно място в антрето е отредено на широкия и дълбок фотьойл, тапициран в скъпоценен, бял сатен, в който Шанел е била заснета в пълната си красота от Хорст през 1937г., а години след това, тя успява да откупи от него фотьойла, за да го постави в своя дом.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

През 1921 г., когато създава известния N ° 5, дали е притежавала осмоъгълното огледало със скосени ръбове, окичено с двуглав орел, което се намира зад фотьойла и е в ляво от входа? Ако е така, може би, именно то е вдъхновението за капачката за най-известния й парфюм. В противен случай тя трябва да го разглежда, като знак. Този пруски предмет от 18-ти век винаги е бил предназначен за нея.

Двамата венециански маври, обути в кафяви обувки, били, както самотната Шанел ще каже с доза тъга- “моите другари”. Не са поставени хаотично, а всеки пред една от вратите: “единият ще ви приветства, другият ще ви изпрати”.

Салонът: номадски съкровища.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Без значение колко е красиво, антрето е просто място през, което преминаваме. Шанел прекарва голяма част от своето време в салона, напускайки го късно през нощта, за да нощува в Риц. Тя изпълни стаята с всички неща, които обичаше: паравани- разбира се, книгите й, нейните магически предмети и широкия велурен диван, на който, за толкова дълго време, само веднъж е снимана, заобиколена от осем от своите модели.

Този диван бил едновременно трон и дневно легло. Тя се вдъхновява от него, работи върху него и отпочива сред възглавниците, които са ватирани, точно както чантите й. Кръгът от най-близки приятели, сядали до нея, а другите на дървени френски кресла, с позлата от 18-ти век, които тя избра “с ниски крака” и покри с бежов велур.

 

Пикасо, Дали, Кокто, Берар, Стравински, Орик, Колет, Луиз дьо Вилморин, всеки талантлив парижанин е преминал от тук. Както и Марлен Дитрих, Грета Гарбо, Роми Шнайдер, Анук Еме, Жан Моро и много други, всички звезди, които тя облече и убеди в нейната идея на елегантност: туид, жарсе, тънки и меки якета, светлина и усещане за свобода. Отхвърляне на всичко, което е нескопосано и грубо- това изпълва салона с великолепни спомени и тайни страсти, за разлика от мавзолей, това е топло място, с присъствие, не подбужда носталгия, а възбужда любопитство.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Първо ще забележите внушителните паравани, разположени около дивана и пред вратите. Стени покрити с книги, подвързани в състарена кожа. Великите класики: Плутарх, Шекспир, Ларошфуко, Лабрюйер, Буфон, Расин, Молиер, Сент-Симон, Русо, Волтер и т.н.; и Свети Августин и Библията. Вярвала ли е Шанел в Бог? Със сигурност вярваше в знаците, звездите и талисманите.

На ниските маси, на които твореше своите бижута са кристалните топки, подарени от херцога на Уестминстър, които отразяват пламъците на кристалните свещници и силуетите на позлатени лъвове, наблюдавани под зоркия поглед на жабата. Както теракотените камили, които напомнят за нейната отдаденост към номадския живот, така и китайските глинени коне, пъстро емайлираните елени и жаби, идват винаги по двойки.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

От една страна, това може да са тълкува, като мечтите на двойки, които никога не са се реализирали, но от друга- просто, като някакво желание за симетрия. Но в света на Шанел, нищо не е просто. Нечетните числа са и любими, а 5- ицата я превръща в една от най-богатите жени в света, а 19 – нейната рождена дата, е избрана за име на последния парфюм, който представя през 1970 г.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Друг обект на късмета е житният сноп. Бижутерът Робърт Госенс изработва златни класове, които служат за основа на стъклената маса до камината. А Дали ще нарисува един единствен, клас на черен фон- малка творба и прекрасен спомен, който се е възцарил над книгите, на видно място, пред огледалото до дивана.

Отсреща е камината, която служела почти целогодишно. Шанел мразела студа. Но поради увереността на безпогрешния си поглед, не се страхува от нищо, когато трябва да провокира асоциации, които пурист ще определи за несъвместими.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

 

Като андироните, скулптирани през 20-те от кубиста Липшиц. Те представят жена, която се е излегнала на диван, и са от двете страни на камината, симетрично поставени в близост до бронзови сърна и елен. Изтокът се среща със Запада на камината: египетска маска, главата на азиатска богиня и бял мраморен бюст на гръцката Венера.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Религията е вселенска: подаръкът от Бой Капел с лика на Будда е до бронзовата икона, с която Стравински благодари на Шанел за помощта й да пресъздадат “Sacré du Printemps”. Картината на стената е от японска, рисувана коприна от 15-ти век.

Шанел пазела, любимите си предмети, близо до нея: бронзовата ръка на нейна приятелка, пластика от Диего Джакомети, е поставена на една от китайските маси, които тя използвала за „разтегателни краища“. Но най-ценни, за нея ще останат двете червенeещи кутии, златни отвътре и гравирани с герба на Уестминстър. От тях, се изгражда философията за откриването на лукса. Той е вътре, в същността, а не на показ. Шанел обичала златото, заради цвета; тя трябваше да го нанесе върху канаваца от екрю във всяка стая в апартамента. Предпочитала затворените пердета, а кехлибарената светлина на лампите да гали кристалите на свещниците и полилея до завръщането на естествената светлина. Неизвестен художник е направил полилея от аметисти и кристали, в салона, с цъфтеж на камелии, номер 5, двойната C, G за Габриел и W за Уестминстър. Завършвал е с огромна, висяща, кристална топка, която след време, Шанел поставя на масата пред дивана. Но това не е единствената “реконструкция”. Случката е по време на среща с Юбер дьо Живанши, чест гост и близък приятел на госпожицата. Един от кристалите пада, а той го поставя в устата на жабата върху малката маса. Отпечатъкът от пръстите му, продължава да се пази, а кристалът никога повече не е докосван. Жабата е там, най-обикновена, a Шанел моли да се позлати, защото тя е символ на прераждащата се сила.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Офисът: сенки и светлини

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Още един параван с есенни нюанси – най-ценното в колекцията, според експерти. Диван от 18-ти век, кристален полилей от Пол Ириб, който споделя за кратко време живота си с Шанел, с изваяни пендативи и камелии, разцъфнали като диаманти.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Случи се през 1932 година. Годината, в която Шанел представи приказно луксозна колекция от бижута. Бижутерски, диамантени комплекти, в цвят платина, включително огърлицата Comète, която се превръща в емблема на бижутата CHANEL.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Каменна статуя на Бургундската светица напомня за тъмните години на сиропиталището Обазин: подобна статуя е намерена в църквата на селото.

Финалните щрихи в обзавеждане на помещението са- ниска маса от Госенс със стъклен плот с позлатени водни лилии и правоъгълна конзола от Жан Мишел Франк в стъкло и „барелово сива“ стомана.

 

Трапезарията: сезонни красоти.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Малка стая с малки мебели? Никога! Шанел обича единствено величието. В скромен размер, трапезарията е опасана от два огромни паравана- от 10 и 12 пана. Масивната маса за хранене в стил Луи XIII е от орехово дърво, украсена със златни раковини /пепелници/ и лъвове. Мраморният бюст е на английски Еклисиаст, чичо на Бой Капел, и пази паметта за него.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

От всяка страна, две барокови конзоли закупени от  Венеция. Техните бази са изработени от две позлатени статуи, представящи двата любими сезона на госпожицата: лятото и есента, с пищни реколти и богат гроздобер. Шанел заменя мраморните плотове на масите с черен лак, за да може кристалните свещници да се отразяват по-добре. Симетрията отново е налична, с две осмоъгълни италиански огледала, чиито кристали си съперничат с тези на полилея.

© CHANEL / Photo O.S.

© CHANEL / Photo O.S.

Осемте, тапицирани в бежов велур стола, в стил Луи XVI, никога не били напълно заети. Тя кани само най-близките си приятели на домашната трапеза.  Приборите за хранене са изискани, в червен цвят, а ястията семпли и отговарящи на два критерия: единствено сезонни плодове и зеленчуци и без миризми. В хотел Риц, Шанел поиска своя маса, далеч от кухнята, за да не внася миризма на готвено в дома си. Има стриктна диета: нищо тежко, без мазнини или захар. Госпожицата избра стройността, много преди диетите да са на мода; тя винаги изпреварва времето. Въпрос на естетичност, а където има воля има и начин!