Градина Мажорел
Оазис в сърцето на Маракеш
Маракеш е специално място за творците. То завладява със своята атмосфера. С аромати, цветове и вкусове омагьосва във времето, сетивата на велики артисти и ги привлича, като магнит, който веднъж спечелил сърцето им, става притегателна сила и център за творчески вдъхновения. Докато все още сме на пътешествие из Маракеш, не пропускаме да пием от извора на артистизма и да се наслаждаваме на благоуханията от изящните градини. Имаме 2 идеи, насочваме се към първата.
В малка и тиха улица, в непосредствена близост до медината, зад масивна, дървена врата, като на мароканските риади, ви очаква истинско бижу – Градината Мажорел. Френският художник Жак Мажорел /1886-1962/ в продължение на 40 години преследва страстно мечтата си, за създаване на очарователна градина. Градина, която Ив Сен Лоран и Пиер Берже, преоткриват през 1966 г., по време на техния първи престой в Маракеш.
В книгата Мароканска страст, те споделят: „Бързо харесахме тази градина и ходихме там всеки ден. Беше обществена и празна, по онова време. Ние бяхме прелъстени от този оазис, в който цветовете на Матис, бяха премесени с тези на природата…“ „… и когато чухме, че градината ще се продава, и ще бъде заместена от хотел, направихме всичко възможно, за да спрем проекта. Така, по случайност, станахме собственици на градината и вилата. И върнахме обратно, живота в градината.“
Оригиналното име на вилата е било Бу Саф Саф, но след придобиването й през 1980 г., тя вече е позната, като вила Оазис. Ив Сен Лоран продължава мисията за облагородяването на градина Мажорел, като следва визията на Жак Мажорел.“
В търсене на съвършенството, Мажорел се сдобива с автоматизирана, напоителна система, 20 градинари, които обгрижват не само градината, но и фонтаните. През 1999 г. са заседени 165 нови растителни вида, за да се увеличи цветното многообразие на 300 вида, върху площ от 12 акра или приблизително 48 500 кв.м
Озовавете се сред уханието на жасмин, кокосови палми, бамбук, кактуси, туя, водни лилии, лотоси, латинки, татул, кипариси и…екзотиката на флората и захаросания аромат на лавдан. Продължаваме по пътеката, а ромоленето на фонтаните и на течащата вода галят слуха, балансират сетивата и приканват многообразие от птици, да намерят приют в нощта.
Спираме. Пътеката завива рязко, за да се провре покрай сграда с мавритански чар и Арт Деко стил, боядисана в интензивно и наситено, кобалтово синьо, което ще забележите и в Атласките Планини, познато още, като „Мажорелово синьо“.
Студиото за рисуване се е превърнало в обществен музей, посветен на Берберското изкуство, в който можете да се запознаете с Берберската култура и жена, преминавайки през четири експозиционни зали и частната колекция на Ив Сен Лоран и Пиер Берже. Повече за Берберите и музея, можете да разберете от следващото видео:
Не пропускаме да посетим и галерията на любовта, в която е подредена изложба на годишните, артистични интерпретации на любовта на Ив Сен Лоран. Ако имате нужда от почивка, то в близост ще откриете кафенето и бутика Мажорел.
Ив ще каже, че това е мястото, от което може да черпи безгранично вдъхновение, и че често е мечтал за неговия уникален колорит. А когато почива на 1-ви юни 2008 г. в Париж, неговото тяло е пренесено и положено в розовата градина Мажорел, в близост до бамбуковата гора. Днес, там се издига мемориал, построен около римска колона, доставена от Танжер, с паметна плоча с имената на дизайнера и спомена за неговия велик принос в модата. Берже споделя: „Така живеят артистите… След като почина Ив, дарих градина Мажорел и вила Оазис на фондацията в Париж, която носи, нашите две имена.“
В чест на г-н Лоран, улицата срещу входа на градина Мажорел е прекръстена на ул. Ив Сен Лоран, а нейно Кралско Превъзходителство Принцеса Лала Салма я открива официално на 27-ми ноември 2010 г. заедно с изложбата „Ив Сен Лоран и Мароко“, организирана в музея в градината.
През есента на 2017 г., предстои откриването на музея Yves Saint Laurent в Маракеш. Няма да пропуснем това събитие!
Поемаме глътка въздух и тръгваме към втората дестинация. Досещате ли се коя е? Следвайте ни от тук!